Tom Cruise je ameriški filmski in televizijski igralec ter producent,  ki je rojen 3. julija v ZDA.

V svoji karieri je 3-krat osvojil Oskarja in  tri zlate globuse. Svojo kariero je začel pri 19-ih letih z filmom Neskončna ljubezen. Najbolj znan je po filmu Misija Nemogoče, ki ima več delov. Od leta 1996 je najbolj poznan po vlogi IMF agenta Ethana Hunta. V letu 2012 je veljal za najbolje plačanega igralca v Hollywoodu. Glede na stanje septembra 2017 so njegovi filmi prinesli več kot 3,7 milijarde dolarjev v ZDA in Kanadi, po vsem svetu pa več kot 9 milijard ameriških dolarjev, s čimer je postal 8. najbolj donosen igralec v Severni Ameriki in eden najbolj donosnih na svetu. Cruise ima tri sestre: Lee Anne, Marian in Cass. Družina je angleškega, nemškega in irskega porekla. Cruise je odraščal v revni družini s katoliško vzgojo. Glava družine je bil njegov nasilen oče, ki ga je Tom pozneje opisal kot ustvarjalca kaosa in strahopetca. Nekaj časa je v otroštvu preživel v Kanadi. Njegov oče je umrl zaradi raka leta 1984. Tom Cruise se je poročil in ločil trikrat in ima tri otroke, dva posvojena in enega biološkega.