Teden otroka v letu 2019 se je pričel 7. oktobra in končal 13. oktobra. Letošnja tema tedna otroka je bila Naše pravice.

(Foto: http://en.koodakpress.ir/1568/children-all-around-the-world/
.)

Otroci vseh let imamo ogromno pravic, kot so pravica do izobraževanja, pravica do lastnega mnenja in izražanja, pravica do nenasilnega ravnanja ipd. Te pravice nam večini omogočajo življenja brez kakršnekoli vrste nasilja in diskriminacije. Ogromno otrok je hvaležnih za življenja, ki smo jih deležni zaradi teh določenih pravic, in ti otroci tudi opravljajo dolžnosti, ki prihajajo s pravicami, vendar prav tako tudi narašča število otrok, ki gledajo le na pravice, dolžnosti pa zanemarjajo. Nekatere od otrokovih dolžnosti so upoštevanje najvišje avtoritete (staršev), reševanje problemov/konfliktov na civiliziran način, obnašanje tako, da ne ogrožaš sebe ali drugih itd. Dolžnosti nas pripravljajo na izzive in ovire v odraslem življenju in nas učijo samostojnosti, zato so dolžnosti prav tako pomembne kot pravice. Namen vsega pa je prav to, da lahko celemu svetu pokažemo, da smo si ljudje med sabo enakovredni in enakopravni ne glede na starost, spol ali premoženje. Pogosto pa so ravno to glavni vzroki za rasizem in diskriminacijo med različnimi narodnostmi. Vse več se zadnja leta to dogaja tudi med vrstniki, oz. če smo natančni, mladostniki. Še vedno otroci iz svoje družbe preprosto izločajo ljudi, ki so drugačni, bodisi ljudje s posebnimi potrebami bodisi tiste, ki finančno niso toliko premožni, vendar z leti vse skupaj malo popusti in se ljudje začnejo zavedati, kaj je življenje. Včasih se moramo le vprašati, ali smo najprej pometli pred svojim pragom, preden smo to storili pri kom drugem. Ne pozabite otroci, vsak ima svoje pravice, a tudi dolžnosti, ki jih mora pridno izpolnjevati, če želi, da bodo drugi spoštovali njega in njegove pravice!

Lia Bauer, Lara Harkai